Logo ZH

Zdeněk Hajduch

Sochařská a řezbářská dílna
Ateliér pro sochařskou tvorbu, design nábytku, navrhování interiérů.

Home - Volná tvorbaAutorský nábytek - Dřevěné panenkyOriginální interiéry - O autorovi

Galerie Kytice - Dětské pokoje - Noviny - Kontakty a ceny - Názory a odkazy - English

 

Autor

 

Kameny

Kameny nad Blatem

 

Harmonium

Zdeněk Hajduch

Zdeněk Hajduch se narodil v roce 1955 v Praze. Původně aranžér později řezbář a scénograf pracoval jako technolog a výtvarník ve Středočeském loutkovém divadle (dnes Divadlo Lampion) v Kladně. Zde do roku 1986 vytvářel návrhy loutek a scén pro malé formy i velké jeviště. Od začátku osmdesátých let se zúčastňoval společných výstav loutkářské scénografie a později začal vystavovat volnou tvorbu v Čechách i v zahraničí.

Volná tvorba nakonec zvítězila nad divadlem, ke kterému se jen občas vrací. Z komorní, většinou dřevěné mechanické plastiky se postupně dostal k experimentům s nábytkem, který obsahuje vše co bylo na sochách, loutkách i mechanických obrazech. Stálé téma - české a moravské lidové písně - Erben, Sušil, Bartoš... to jsou základní prameny, které používá ke své práci. V novém kraji, ve kterém se se svojí ženou usadil našel odpovídající prostor a další inspiraci.

 

Ateliér pro sochařskou tvorbu,
design nábytku a navrhování interiérů.

Modelářská dílna pro realizaci vlastních návrhů.

Dílna vznikla v Praze v roce 1986 a v roce 1992 se přestěhovala do Hůrek u Nové Bystřice v Jižních Čechách. Ve starém empírovém domě z jehož půdy je vidět přes celou Třeboňskou a Budějovickou pánev a až k hřebenům Šumavy, vznikají práce stále více ovlivněné zdejším prostředím. Hluboké lesy, hladiny rybníků, kamenitá políčka a louky, dlouhé zimy, voňavé léto a nikdy nekončící vítr. To je téma, které se znovu objevuje ve všem, co v dílně vzniká.

Mechanické sochy a obrazy, jednotlivé kusy nábytku i celé interiery mohou obsahovat stromy, kostelík nebo pasoucí se krávy... Technologie je velice prostá a vychází z postupů tradiční řezbářské, tesařské a truhlářské práce. Snahou ale není napodobovat minulost; nikdo nesmí pochybovat o tom, že věci vznikly na přelomu 20. a 21. století.

Jen v detailech, v čepech, drobné řezbě nebo v polychromovaných částech se připomíná staré řemeslo. Lipové a smrkové dřevo, mechanika z dubu nebo z javoru, olejové barvy a včelí vosky jsou nejčastěji používané materiály. Někdy přibude i sklo nebo kov.

Stejně jako sochy, tak každý kus nábytku i celý interiér vzniká jako jediné výtvarné dílo.

Názory a odkazy

 

 

Hoblice

Ateliér

 

Vykres

 

Dlata

Práce začíná v digitálním prostředí včetně vizualizací ale končí opět u řezbářského dláta a olejových barev...

 

Nahoru

 

 


 

Zdeněk Hajduch Hůrky 23, 378 33 Nová Bystřice, tel:+420 384 398 157, +420 728 108 853
atelier@hajduch.cz
© 2001 - 2019 Zdeněk Hajduch

NAVRCHOLU.cz